Nahraďme palmový olej
Vybírat si alternativní produkty je lehčí než si myslíte
Mobilní aplikace Palm Oil Scanner
odhalí palmový olej v každé potravině
Nechce se Vám luštit složení produktů psané miniaturním písmem? Stáhněte si ZDARMA naší mobilní aplikaci Palm Oil Scanner na Google Play nebo App Store. Pak stačí naskenovat čárový kód produktu a hned víte co kupujete a jestli to bude mít dopad na deštné pralesy.
Produkce a spotřeba palmového oleje
Jak je na tom Evropa?
Palmový olej je v Evropě nejběžněji používaným rostlinným tukem. Najdeme ho téměř v 50 % balených výrobcích - v potravinách (sušenky, čokoláda, zmrzlina, bramborové lupínky atd.), v kosmetice, v čisticích prostředcích, krmivech pro zvířata a v rostoucí míře také v pohonných hmotách, jelikož slouží jako surovina pro výrobu bionafty.
Většina produkce palmového oleje pochází z rozvojových zemí. Mezi největší producenty patří především Indonésie a Malajsie, odkud pochází přes 80 % celosvětového objemu palmového oleje.
Certifikace palmového oleje
Hrozba palmového oleje
V čem spočívá?
Kácení pralesů
Požáry ovlivňují i vzdálená místa a přispívají ke globálnímu oteplení. Obnažená půda je náchylnější k erozi.
Pokles biodiverzity
Nenávratně mizí unikátní společenství mikroorganismů, rostlin a zvířat, pro které je prales jediným domovem (tygr sumaterský, orangutan sum.)
Utiskování původních kmenů
Lidem žijícím v pralese např. Suku Anak Dalam a ostatním je zabíraná půda, která jim měla sloužit k obživě.
Zamoření půdy a vody
Hojným používáním hnojiv a pesticidů na palmových plantážích dochází ke snížení kvality půdy, vodních toků i podzemních vod.
Vznik civilizačních chorob
Palmový olej obsahuje vyšší podíl nasycených mastných kyselin a mnohem méně blahodárnějších nenasycených mastných kyselin. Jeho vliv na některé rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění je srovnatelný s živočišnými tuky.
Jak to můžeme ovlivnit ?
Zamítneme výrobky s palmovým olejem (PO) a dáme přednost alternativním produktům.
Jednoduše si stáhneme zdarma mobilní aplikaci Palm Oil Scanner a nemusíme se ani zdržovat luštěním složení produktů, pouze oskenujeme čárový kód a máme jasno. Pokud aplikace ukáže, že námi vybraný výrobek má PO, nabídne ihned alternativní produkty.
Zdroje:
- https://glopolis.org/_topic/potravinova-bezpecnost/
- https://glopolis.org/wp-content/uploads/kudy-tece-palmovy-olej.pdf
- https://stoppalmovemuoleji.cz
- https://www.vyzivaspol.cz (Palmový olej z pohledu výživy Doc. Ing. Jiří Brát, CSc., Vím, co jím a piju o.p.s.)