Zátoka nosatých opic
Podporujeme aktivity vedoucí k ochraně zbývajicí přírody v Blalikpapanském zálivu.
Červen 2020 v Zátoce nosatých opic
Červen přinesl jednu dobrou zprávu. Z několika možných plánů výstavby přehrady na řece Sepaku nakonec zvítězil ten, který pro přírodní ekosystém Balikpapanského zálivu nepředstavuje vážné nebezpečí. Indonésie už pomalu uvolňuje opatření která mají zabránit šíření viru Covid-19. Zatímco školy stále zůstávají zavřené, do zálivu se vrátily pontony naložené hnědým uhlím, v řekách opět plavou odpadky, továrny běží naplno a spekulanti s pozemky vypalují prales. I přes trvající pandemii se v novinách znovu objevují články, propagující přesun hlavního města Indonésie do Balikpapanského zálivu.
1. Přehrada na řece Sepaku ekosystém neohrozí
Stavba přehrady na řece Sepaku se stala velkou hrozbou pro ekosystém Balikpapanského zálivu teprve až ve chvíli, kdy vláda oznámila plán na přesun hlavního města Indonésie na Kalimantan a projektanti se začali předhánět v tom, jak velké území navrženou přehradou zaplaví. Naštěstí tentokrát zvítězil rozumný skromný plán. V červnu náš tým navštívil oblast, který byla pro výstavbu přehrady vybrána, a s potěšením jsme zjistili, že 378 hektarů, které budou zaplaveny, zahrnuje výhradně degradované travnaté území a plantáže olejné palmy a kaučukovníku, jejichž majitelé budou finančně odškodněni a se stavbou souhlasí.
2. Ještě po 15 letech výzkumu nacházíme v zálivu nové druhy mangrovů
Balikpapanský záliv patří s celkem s téměř 30 druhy mangrovů k floristicky k nejpestřejším mangrovovým ekosystémům světa. Těžko však uvěřit, že zde ještě po 15 letech výzkumu nacházíme další druhy pravých mangrovů (tedy takových, které jsou fyziologicky adaptované na život v mořské vodě). Během nadále probíhajícího sčítání kahau nosatých se nám podařilo najít hned dvě malé populace další z těchto rostlin - poloparazitické dřeviny Amyema mackayense, která cizopasí na větvích mangrovů podobně, jako roste ochmet nebo jmelí na větvích našich stromů.
2. Mafie pozemkových spekulantů vypaluje prales
4. Znovu se vynořuje projekt přesunu hlavního města
Za posledních 5 měsíců během pandemie koronaviru v médiích utichly zprávy o plánu na přemístění hlavního města do Balikpapanského zálivu. Tento měsíc se však téma do médií začíná vracet. Vláda propaguje výstavbu dálnice k novému hlavnímu městu, která má v délce 60 kilometrů protnout jeden z nejcennějších pralesních koridorů divoké zvěře. Do oblasti sousedící s plánovaným hlavním městem navíc za poslední měsíc přibylo dalších 1000 přistěhovalců ze všech koutů Indonésie.
5. Školy zůstávají zavřené, lektorka píše pohádky
Pandemie Covid-19 vedla v Indonésii k dočasnému uzavření škol, takže i nadále zůstávají pozastaveny vzdělávací programy pro děti ve vesnicích při pobřeží zálivu. Naše učitelka Anna se namísto programu s dětmi věnuje přípravě materiálů pro budoucí lekce. Napsala několik příběhů, kterými se snaží děti motivovat k péči o přírodu ve svém okolí. Například příběh delfína, který onemocněl poté, co snědl plastový sáček, vyhozený jedním z dětí do moře. Další příběhy vypráví o důsledcích používání pesticidů v zahradě nebo o tom, proč bychom neměli držet divoká zvířata jako domácí mazlíčky.